258112-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Helpdesk- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support IT-Servicedesk 2019
Referensnummer: 1-1209-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik har behov av att upphandla en dygnet runt-support till Västtrafiks IT-Servicedesk. Uppdraget är att etablera, utföra samt att de-etablera Support IT-Servicedesk åt Västtrafik. Leverantören ska verka som en del av Västtrafiks IT-Servicedesk och vara första kontakt för användarna via telefon och ärendehanteringssystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västtrafik har behov av att upphandla en dygnet runt-support till Västtrafiks IT-Servicedesk. Uppdraget är att etablera, utföra samt att de-etablera Support IT-Servicedesk åt Västtrafik. Leverantören ska verka som en del av Västtrafiks IT-Servicedesk och vara första kontakt för användarna via telefon och ärendehanteringssystem. Ärendena kan avse felanmälningar eller support av IT-utrustning på kontor (datorer, skrivare etc.) eller utrustning som specifik för Västtrafiks verksamhet, exempelvis skyltar ombord på fordon i kollektivtrafiken.