Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård
Referensnummer: KS 2020/193-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen avser att upphandla lokalvård. Syftet med upphandlingen är att kommunen ska teckna avtal med leverantörer som är samarbetspartner till kommunen. Leverantörerna ska arbeta aktivt med bl.a. kompetensutveckling av sin personal, utveckling av tjänsten och egenkontroller för att säkerställa kvalitet. Inför upphandlingen har en översyn av kommunens samtliga objekt genomförts. Dessa objekt har sedan delats upp i tre upphandlingsområden baserat på geografisk placering i kommunen. Ett ramavtal kommer att tecknas för varje upphandlingsområde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919100 Rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde A: 20 MSEK, 46 000 kvm
Område B
Del nr: 2
Anbudsområde B: 12 MSEK, 26 000 kvm
Område C
Del nr: 3
Anbudsområde C: 48 MSEK, 89 000 kvm