Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare för tekniska system
Referensnummer: 3828/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser byggledning för drift och underhåll av tekniska system som förvaltas av trafikkontoret i Göteborgs stad. Uppdraget inbegriper dessutom besiktning, mindre projekteringar och utredningar samt livscykelhantering av nämnda system.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71540000 Byggteknisk ledning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med tekniska system avses här markvärme, hissar, rulltrappor, fläktar, pumpstationer, oljeavskiljare m.m.