258161-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Konstruktionsarbeten för vattentorn
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FFU 89 Kvalificering för renovering av vattentorn i Västervik
Referensnummer: 18/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232153 Konstruktionsarbeten för vattentorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks Miljö & Energi AB inbjuder leverantörer att ansöka om att delta i upphandling avseende ombyggnation av Västerviks vattentorn.
Upphandlingen genomförs i två steg, Kvalificering och Utvärdering.
Endast de Leverantörer som har godkänts i kvalificeringsfasen av den upphandlande myndigheten får ta del av sekretessbelagda upphandlingsdokument efter påskriven sekretessförbindelse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45223200 Konstruktionsarbete, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45262330 Betongreparationer, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen