Detta är en upphandling av samarbetspartner som ska tillhandahålla server- och nätutrustning, tillbehör, tillhörande tjänster och konsulttjänster.
Upphandlingen omfattar Täby kommuns samtliga verksamheter.
Upphandlingens omfattning grundar sig i Täby kommuns behov och behov av flexibilitet. Anbud ska lämnas på avtalsområde A och / eller avtalsområde B.
Anbudsområde A/Avtalsområde A avser produkter såsom server och nätutrustning med tillhörande tjänster.
Anbudsområde B/Avtalsområde B avser konsulttjänster med tillhörande produkter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
PRISFRÅGOR - ANBUDSOMRÅDE A/AVTALSOMRÅDE A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30230000 Datorrelaterad utrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32580000 Datautrustning, 32581100 Datatransmissionskablar, 32584000 Datalagringsmedia, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Täby kommun efterfrågar i denna upphandling ”Server och nätverk” ett partnerskap med leverantör som kan tillhandahålla server- och nätutrustning, tillbehör och tjänster med mera.
PRISFRÅGOR - ANBUDSOMRÅDE B/AVTALSOMRÅDE B
Del nr: 2