258345-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kontorsmöbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler till kontor och offentliga miljöer
Referensnummer: 228/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39130000 Kontorsmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen "Möbler till kontor och offentliga miljöer" avser följande varor och tjänster:
Möbler och varor för inredning till kontor, konferens och offentliga miljöer.
Gardiner i det fall de ingår som en del i möbelbeställningen.
Tjänster relaterade till möbler och inredning av kontor, konferens och offentliga miljöer.
För vidare information om upphandlingens omfattning se punkt "Omfattning och avgränsning" under avsnitt "Kravspecifikation".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30195000 Tavlor, 39112000 Stolar, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39141300 Förvaringsskåp, 39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler, 39143210 Matbord, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39153000 Konferensmöbler, 39292000 Griffeltavlor eller andra skriv- eller rittavlor eller skriv- eller ritredskap, 39515100 Gardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Möbler till kontor och offentliga miljöer.
Objekt och omfattning
Omfattning och avgränsning
Upphandlingen avser följande varor och tjänster:
Upphandlingen avser inte följande varor och tjänster:
Möbler och inredning för barn och elever i förskola och skola.
Möbler och inredning för brukare i hemlika miljöer.
Förvaringsskåp i stål.
Ljuskällor.
Solavskärmningsprodukter.
Entrémattor.
Produkter för källsortering.
Begagnade möbler.
Renoverings-, rekonditionerings- och redesigntjänster av beställarens befintliga möbler.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.