25837-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Grovsmide
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av Svets- och Smidesarbeten.
Referensnummer: 16FMV2888
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44316510 Grovsmide
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets Materielverk har fått i uppdrag att upphandla reparations- och underhållstjänster för båda myndigheterna Försvarets materielverk (FMV) och Försvarsmakten (FM). Tjänsterna som omfattas i upphandlingen är svets- och smidesarbete.
Vägledning: Svets- och smidesarbete är uppdelat i omfattning cirka: 80 % enkla svets- och smidesarbeten och 20 % kvalificerad svets- och smidesarbeten, detta är inga garanterade omfattningar.
Myndigheterna FMV samt FM har en rikstäckande och bred verksamhet som är utspridda runt om i landet.
Tjänsterna som omfattas och ska utföras är på följande verksamhetsområden:
— Göteborgs Garnisonsområde,
— Göteborgs skärgårdsskjutfält.
Observera att även andra platser kan förekomma i närliggande område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svets- och Smidesarbeten.