Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för regional samverkan och antagning till gymnasiet
Referensnummer: DSN/2022:18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser nyttjanderätt avseende ett, på marknaden befintligt, Regionalt antagningssystem till gymnasiet till länets gymnasieskolor, med drift av och hos leverantör under en avtalstid på fyra (4) år med möjlighet till förlängning 2 + 2 + 2 år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid på fyra (4) år med möjlighet till förlängning 2 + 2 + 2 år.