25860-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vällingby: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och skötsel av motordrivna anordningar (2017).
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift och skötsel av motordrivna anordningar.
Entreprenaden har följande huvudsakliga innehåll:
— Förebyggande schemalagt underhåll.
— Felavhjälpande underhåll.
— Medhjälp vid återkommande besiktning.
— Framtagande av administrativa handlingar såsom statistik, rapporter.
Objekten består i huvudsak av linhissar, hydraulhissar och dörröppnare på hissar och entrédörrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen