258627-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Reningsverk
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnering - Ombyggnad av reningsverket i Nora, ev. även i Lindesberg
Referensnummer: SBB2018-399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232421 Reningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnad av reningsverket i Nora och som option (eventuellt utförande), ombyggnad av reningsverket i Lindesberg.
Projektet ska genomföras i samarbetsformen partnering, i vilken beställare och entreprenör löser uppgiften (ombyggnationen/-erna) i ett öppet samarbete.
Projektet delas in i och genomförs som två faser.
FAS 1 – Förprojektering och detaljprojektering, baserad på ABK 09.
FAS 2 – Genomförande och avslut, baserat på ABT 06.
Totalkostnaden för hela uppdraget (inkl. option) beräknas uppgå till ca. 200 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232430 Vattenrening, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet ska genomföras i samarbetsformen partnering, i vilken beställare och konsult/entreprenör.
Löser uppgiften (ombyggnationen/-erna) i ett öppet samarbete.
FAS 2 – Genomförande, byggnation i enlighet med de handlingar som framtagits i fas 1, och avslut,
Baserat på ABT 06.
En konsult/entreprenör (samma) utses som avtalspart för båda faserna.
Avtalstiden för uppdraget avser 4 år med 1st optionsmöjlighet för beställaren om max 4 år.
Optionen måste, för att gälla, påbörjas/vara beställd före den ursprungliga avtalstidens utgång.
(slutdatum för projekt reningsverket i Nora).
Optionen kan utföras helt eller delvis under eller efter den ursprungliga avtalstiden.
Den maximala avtalstiden för uppdraget är begränsad till 8 år.