25863-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstjänster.
Referensnummer: V 2017/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Busstjänster i samband med olika evenemang som konferenser, excursioner, utflykter etc. Upphandlingen genomförs gemensamt för Lunds universitet och Malmö högskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för Busstjänster i samband med olika evenemang som konferenser, excursioner, utflykter etc. Uppdraget omfattar i huvudsak dagsturer inom Skåne samt enstaka längre transporter av varierande längd. Huvuddelen av uppdragen beräknas utgå ifrån Malmö/Lund-området och ske under ordinarie kontorstider. Upphandlingen genomförs gemensamt för Lunds universitet och Malmö högskola och är uppdelad i 2 avtalsområden:
A: bussar över 22 passagerare,
B: bussar upp till 22 passagerare.
Anbud kan lämnas för ett eller flera avtalsområden.