Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statlig bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-artiklar
Referensnummer: SDA 2015-000439
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende el-artiklar
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Swedavia har behov av en leverantör med brett sortiment och väl utvecklad logistik för att möta verksamhetens dagliga behov. Varje år avropar Swedavia cirka 7000 olika produkter inom de produktsegment som är aktuellt för upphandlingen till ett värde av ca, 18 MSEK. Swedavia efterfrågar således en leverantör som kan möta nuvarande och kommande behov inom upphandlingsområdet till samtliga Swedavias flygplatser.