258681-2020 - ÄndringSverige-Norrköping: Muddrings- och pumpningsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mälarprojektet - delprojekt farled, muddringsentreprenad Mälaren
Referensnummer: 19-03951
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar den schakt och muddring som krävs för breddning och fördjupning för delar av farlederna 901 och 904.
Fördjupning och breddning sker till ett ramfritt djup om 7,22 m respektive 7,62 m enligt RH2000. Muddringen är fördelad på 34 st. muddringsområden mellan Bryggholmen och Västerås respektive Köpings hamn, en sträcka på ca 40 distans.
Majoriteten av massorna ska dumpas inom medgivna dumpningsområden.
Upphandlingsföremål
Entreprenaden omfattar den schakt och muddring som krävs för breddning och fördjupning för delar av farlederna 901 och 904. Fördjupning och breddning sker till ett ramfritt djup om 7,22 m respektive 7,62 m enligt RH2000. Muddringen är fördelad på 34 st. muddringsområden mellan Bryggholmen och Västerås- respektive Köpings hamn, en sträcka på ca 40 distans. Majoriteten av massorna ska dumpas inom medgivna dumpningsområden.Detaljerade uppgifter om projektet i övrigt framgår av förfrågningsunderlaget enl. AFB.22 i dessa föreskrifter.