258705-2025 - Resultat
Sverige – Byggnadsanläggning – Nybyggnation Särskilt Boende - Snödroppen 1
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation Särskilt Boende - Snödroppen 1
BeskrivningEksjö kommunfastigheter utför upphandling av nybyggnation av särskilt boende för äldre med demens. Byggnaden utförs i ett plan kring fyra innergårdar inklusive källare lokalt samt teknikrum på vindsvåning. Bottenplan innehåller den huvudsakliga verksamhetsdelen med avdelningar och dagverksamhet mm. I entreprenaden ingår även storkök, varukyla, byggnation av utemiljö, fristående miljörum, fastighetsförråd, hönshus, lusthus mm. Entreprenaden utförs med hög andel trä i stomme enligt Eksjös träbyggnadsstrategi.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45215213 Byggnation av vårdhem, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001