258752-2018 - ResultatSverige-Umeå: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av bostadshus, Pedagoggränd
Referensnummer: 18011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar renovering av 195 st lägenheter med storlekar från 1 r.o.k. till 4 r.o.k. En lägenhet tillskapas av en tidigare studiecell.
Lägenheterna renoveras med b.l.a. nya fönster, nya kök och nya ytskikt.
3 av huskropparna har idag platta yttertak med invändig takavvattning. Ombyggnationen avseende yttertaken avser rivning av dessa 3 befintliga tak och installationer ner till betongvalv, nytt tak och nya fläktrum med nya tillhörande installationer. Befintliga sadeltak rivs i omfattning för att utöka fläktrum.
Nya installationssystem monteras för ventilation, värme, sanitet, data och el.
Markarbeten avseende arbetet kring nya tvättstugor och därtill ny förläggning av ledningar för vatten och avlopp samt dränering av huskroppar med källare.
Gemensamhetsutrymmen renoveras, omfattning enligt förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45262690 Renovering av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar renovering av 195 st lägenheter med storlekar från 1 r.o.kv till 4 r.o.k. En lägenhet tillskapas av en tidigare studiecell.