258768-2025 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Köp av uppgradering av IT-plattform på Östgötapendeln
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKöp av uppgradering av IT-plattform på Östgötapendeln
BeskrivningAB Östgötatrafiken beslutar med stöd av 19a kap Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna att köpa uppgradering av IT-plattformen ombord på Östgötapendeln med hänvisning till att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens och att det som anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av Oxyfi AB
Intern identifierare2025/0265
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000