258782-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Apparatur och instrument för operationssalar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diatermiapparat enkel
Referensnummer: RD20/01499
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av enklare diatermiapparater. Det kommande ramavtalet avser att primärt täcka behovet hos Folktandvården och Primärvården men även andra verksamheter i regionen.
Totala behovet under avtalstiden beräknas till cirka 60 apparater.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SKK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen