See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategiskt ledningsstöd Påverkan och Kommunikation
Beskrivning: Denna upphandling avser strategiskt ledningsstöd inom påverkan och kommunikation för Skellefteå kommun. Syftet är att utveckla och säkerställa Skellefteå kommun som en attraktiv arbetsgivare, organisation och plats. Rådgivningen är huvudsakligen koncernövergripande och kommer att beröra många förvaltningar, bolag och verksamheter. Det är rådgivning som kommer att skapa förutsättningar för genomförande av kommunikationsarbete. Det kan handla om interna och externa insatser på lokal, regional och nationell nivå. Det gör att vi har behov av varierande och komplexa tjänster från en mångsidig samarbetspartner. En partner som vill bidra med strategiskt ledningsstöd inom påverkansarbete och kommunikation på nationell och europanivå som ger effekt för platsen Skellefteå och organisationen Skellefteå kommun. Vi söker en samarbetspartner som drivs av ett mycket stort samhällsengagemang och har ett genuint intresse av samhällsutveckling, näringsliv, demokrati och medborgardialog och som har en utmärkt förståelse för vår del av landet samt de utmaningar och möjligheter som finns här.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92925:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning