258810-2018 - PlaneringSverige-Göteborg: TV-övervakningssystem
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kameraövervakningssystem
Referensnummer: 0282/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32323500 TV-övervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovakoncernen avser att under hösten 2018 påbörja en upphandling av kameraövervakningssystem.
Renovakoncernen avser att under hösten 2018 (Augusti-September) påbörja en upphandling av kameraövervakningssystem (Video Management System) med inspelning- och foto -funktion.
Systemet ska kunna nyttja befintliga både analoga och digitala kameror genom att konvertera dom till en ny digital lösning med möjlighet att utöka med nya digitala kameror.
Lösningen skall även kunna integreras med ett befintligt vågsystem med funktionen att ta ett foto på ett fordon som utför en invägning samt kunna ta ut loggningar/registreringar ur systemet med bild.
Lösningen innefattar cirka 15 stycken adresser på olika platser inom Göteborgsregionen som skall ingå i en central lösning.
Kommunikationen mellan adresserna sker via en befintlig WAN lösning och ingår ej i denna upphandling.
Vi avser att inkludera tillhörande supportavtal i samband med upphandlingen av kamerabevakningssystemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32323500 TV-övervakningssystem, 35125000 Övervakningssystem, 35125300 Övervakningskameror, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen