Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftfilter till byggnader
Referensnummer: 1173/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42514310 Luftfilter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser löpande leveranser av luftfilter i olika klasser och med olika prestanda till ventilationsanläggningar över hela landet. De luftfilter som omfattas av denna upphandling ska vara avsedda för ventilationsanläggningar med både nya och gamla aggregat och de olika väderförhållanden som råder över landet.
Upphandlingen omfattar behovet av luftfilter till Fortifikationsverket och Statens fastighetsverk SFV.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42514000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen