258865-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsprodukter
Referensnummer: 3.3.2-641/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sjukvårdsprodukter för Stockholm stad. Se vidare i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141220 Kanyler, 33141420 Operationshandskar, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33631600 Antiseptika och desinfektionsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar leverans av förbrukningsmaterial inom området sjukvårdsprodukter till verksamheter inom Stockholms stad.
Upphandlingen syfte.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av att avropa förbrukningsmaterial inom området sjukvårdsprodukter.
Uppdraget.
Leverantören ska aktivt medverka till att staden har en god försörjning omfattande sjukvårdprodukter som är anpassade till avropande verksamheter. Vidare ska leverantören medverka i kontinuerliga uppföljningar av sitt sortiment och sina transporter. Staden upphandlar inte ett övrigt sortiment utan upphandlat sortiment är till största del vad staden kommer att införskaffa.
Leverantören ska ha ett helhetsansvar för sjukvårdsprodukter vilket i korthet innebär: - Anskaffning och utveckling av sortiment.- Svara för distribution till beställande enheter.- Svara för beställnings- och statistiksystem för de bolag och stiftelser som inte använder stadens elektroniska inköpssystem.
Politiska beslut kan medföra verksamhetsförändringar vilket innebär att staden inte kan garantera volymer under avtalsperioden. Enheter kan försvinna och tillkomma beroende på till exempel konkurrensutsättning och medborgarnas behov av äldreomsorg, förskoleplatser med mera.
Upphandlingens volym/omfattning.
Under 2017 avropad Staden sjukvårdsprodukter för drygt 30 MSEK. Volymen är angiven som information och innebär inget volymåtagande för framtida beställningar.
Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden försvinner eller tillkommer.
Anbudstidens utgång.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 29.6.2018.
Anbudets giltighetstid.
Lämnat anbud ska vara bindande t.o.m. 31.12.2018.