258875-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter, surfplattor och tillbehör
Referensnummer: 2.2-3151-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS upphandlar ett ramavtal för leverans av  Bärbara datorer (enligt beskrivna konfigurationer),  Stationär dator (enligt beskriven konfiguration), Surfplattor (enligt beskriven konfiguration) och Datortillbehör i form av följande: mus (trådbunden och trådlös), ergonomiskt pekdon och ergonomiskt tangentbord, tangentbord (trådbundet och trådlöst), datorväska, strömadapter, hörlurar, headset, sekretessfilm, läsare för smarta kort, webbkamera, USB-minnen, bildskärmar, dockningsstationer USB-C, kablar mellan dator och bildskärm, nätverkskabel och kabel till surfplattor mm
Leveranser ska ske till hela SiS, dvs. till samtliga institutioner, verksamhetskontor och till huvudkontoret.
SiS är också i behov av följande tjänster: återtagande av uttjänta hårdvaror, destruera data från hårddiskar samt leveranser i bulk (leveranser i säkerhetsskåp) mm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30237000 Delar och tillbehör till datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bärbara datorer (enligt beskrivna konfigurationer),  Stationär dator (enligt beskriven konfiguration), Surfplattor (enligt beskriven konfiguration) och Datortillbehör i form av följande: mus (trådbunden och trådlös), ergonomiskt pekdon och ergonomiskt tangentbord, tangentbord (trådbundet och trådlöst), datorväska, strömadapter, hörlurar, headset, sekretessfilm, läsare för smarta kort, webbkamera, USB-minnen, bildskärmar, dockningsstationer USB-C, kablar mellan dator och bildskärm, nätverkskabel och kabel till surfplattor mm
SiS är också i behov av följande tjänster: återtagande av uttjänta hårdvaror, destruera data från hårddiskar samt leveranser i bulk