Serviceförvaltningen är i behov av en Tjänst för E-underskrifter, tjänsten ska dels uppfylla Myndigheten för digital förvaltning (DIGG) normativa specifikationer och uppfylla kraven på avancerade elektroniska underskrifter i enlighet med eIDAS-förordningen. Vilket bland annat innebär att kundens handlingar aldrig sänds över till underskriftstjänsten utan enbart en kontrollsumma (hash).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79132100 Certifieringstjänster för elektroniska signaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen