258918-2021 - ResultatSverige-Ekerö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enstaka platser i särskilt boende för äldre
Referensnummer: KSUH20/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal avseende enstaka platser i särskilt boende.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Permanent plats - Omsorg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal för platser i särskilt boende med erforderliga resurser dygnet runt med god kvalitet i form av service, omsorg, vård, rehabilitering och hälso- och sjukvårdsinsatser som inte görs av läkare (enl. socialtjänstlagen). I Ekerö kommun finns 205 platser fördelat på tre särskilda boenden. Kommunen köper utöver det ca 15-20 årsplatser externt utanför kommunen. Därför gör Ekerö kommun en ramavtalsupphandling som omfattar köp av enstaka permanenta platser och korttidsplatser. Upphandlingen omfattar följande anbudsområden: Permanent plats - Omsorg, Permanent plats - Demens, Permanent plats - Demens för särskilda behov, Korttidsplats - Omsorg, Korttidsplats - Demens. Ekerö kommun garanterar inte någon uppdragsvolym under avtalstiden.
Permanent plats - Demens
Del nr: 2
Permanent plats - Demens för särskilda behov
Del nr: 3
Korttidsplats - Omsorg
Del nr: 4
Korttidsplats - Demens
Del nr: 5