Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder till kost och simhallspersonal
Referensnummer: GNU 2018/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två avtal, ett med arbetskläder till simhallspersonal samt ett med arbetskläder framförallt till kostverksamhet, gymnasialt livsmedelsprogram, hotell och restaurangprogrammet samt arbetsmarknadsenheterna (AME) inom kommunerna Borlänge, Falun, Ludvika, Säter och Gagnef, Hedemora samt Västerbergslagens utbildningscentrum och Gagnefsbostäder AB. Inköp från andra enheter kan även förekomma.
Upphandlande myndigheter äger rätt att parallellt med detta avtal ha avtal med andra aktörer kring arbetskläder. Upphandlande myndighet kommer att styra inköp mot den aktör som har avtal gällande specifikt avtalsområde men avropande enheter väljer själva vilket avtal de anser lämpligast att avropa från utifrån behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arbetskläder kost
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18300000 Klädesplagg, 18200000 Ytterkläder, 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetskläder simhall
Del nr: 2