259062-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetstvättmaskiner
Referensnummer: 2022-19965
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42716000 Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården inbjuder till att lämna anbud avseende ramavtal för anskaffning av fastighetstvättmaskiner med tillhörande tjänster till Kriminalvården. Upphandlingen syfte är att tillgodose Kriminalvårdens behov, primärt Kriminalvårdens anstalter, av professionell tvättutrustning under avtalsperioden. Kriminalvårdens målsättning är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
Beskrivning av upphandlingen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42716120 Tvättmaskiner
II.2.4.