Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NR 2 Ramavtal för multifunktionsskrivare MFP till Mönsterås kommun
Referensnummer: U-136-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds härmed inkomma med anbud på ramavtal för multifunktionsskrivare MFP till Mönsterås kommun. Mönsterås kommun hyr idag ca 120 Multifunktionsskrivare (MFP A4/A3). Varje MFP har ett eget avtal med avtalsslut utsprida på en 3-års period. På dessa maskiner skriver Mönsterås kommun ut ca 2,4 miljoner sidor per år (0,7 miljoner färg).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232130 Färgskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen