259229-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital applikation för ROP screening
Referensnummer: EUI 18 024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av Projektet som ligger till grund för upphandlingen. Målsättning är att ta fram och utveckla en digital lösning för att hos mycket för tidigt födda barn på ett säkert och standardiserat sätt diagnostisera och kommunicera den synhotande ögonsjukdomen prematuritetsretinopati (ROP).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124110 Diagnostiska system, 33124130 Diagnostiska artiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen.
Barn som föds mycket för tidigt, d.v.s före graviditetsvecka 32 har initialt ett mycket stort vårdbehov. En ökad överlevnad av dessa barn kombinerat med en ansträngd sjukvård med platsbrist och brist på specialistutbildad personal innebär att dessa barn under sin vårdtid transporteras mellan olika sjukhus både Nationellt och i Norden. ROP utvecklas under lång tid och kan bara diagnostiseras av pediatriska oftalmologer.
För att få en bild av symtomutvecklingen behövs tillgång till alla tidigare undersökningsresultat. Dessa kan saknas eftersom pappersprotokoll med undersökningsresultat inte alltid följer barnet och olika journalsystem kan försvåra åtkomst. På senare år har dubbelt så många barn behandlats p.g.a synhotande ROP i vissa regioner. Samtidigt har LÖF (patientförsäkringen) sett att fler patienter anmäler en vårdskada där barn blivit blinda p.g.a. ROP och att man misstänker att orsaken är brister i screeningprocessen.
Just nu pågår en utredning för att kartlägga screeningförhållandena i Sverige. Kända problem är att trots nationella riktlinjer journalförs inte undersökningsresultat på ett standardiserat vis. Möjliga andra felkällor finns då resultaten av ögonundersökningarna hanteras av flera olika personalkategorier innan det slutligen blir en journalanteckning. Även ansvariga neonatologer som vårdar barnen behöver ha tillgång till en standardiserad dokumentation av utvecklingen av sjukdomen för att inte fördröja behandling. Man har från flera håll föreslagit att lösningen på ovanstående problem skulle till stora delar vara ett digitalt protokoll. Vi har inom ett Vinnova projekt (HIP-SDK) tillsammans med ledande aktörer inom e-hälsa tagit fram en specifikation för en säker digital applikation för dokumentation av dessa screeningögonundersökningar.