Kommunen genomför upphandling av tekniska konsulter för projektstyrning.
Med projektstyrning avses bland annat kontroll och uppföljning av anläggningsprojekt, ekonomi, kvalitet, miljö, tid etc. Uppdragens art och innehåll kan skilja sig åt över tid beroende på behov och intern resursutnyttjning. Konsulten avses att vara en extra resurs som Uddevalla kommun kan avropa vid behov av speciell kompetens
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen