259278-2022 - ResultatSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CAD/CAM intraoral scanning
Referensnummer: HSN 1257-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för komplett fungerande mobil lösning avseende intraoral scannerutrustning med tillhörande programvara/mjukvara och ev tilläggsmoduler (t.ex. ortodonti, implantatplanering, kirurgiplanering, ansiktsscanning) inkl. montage, installation och drifttagning till Region Västerbotten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33133000 Tillbehör för tandavtryck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar komplett fungerande mobil lösning avseende intraoral scannerutrustning med tillhörande programvara/mjukvara och ev. tilläggsmoduler (t.ex. ortodonti, implantatplanering, kirurgiplanering, ansiktsscanning) inkl. montage, installation och drifttagning av utrustning. Upphandlingen omfattar även option på separata delar, reservdelar och serviceavtal.
Region Västerbotten uppskattar den maximala takvolymen som kan avropas på detta ramavtal under hela avtalsperioden till 20 stycken kompletta intraorala scannerutrustningar.