2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Transportlogistik system
Beskrivning: Region Uppsala gör tillsammans med flera regioner inom Sjukvårdsregionen Mellansverige en informationsinhämtning (RFI) gällande en framtida upphandling av ett Transportlogistik system. Syftet med systemet är registrera prover som skickas inom respektive region men även då prover (blodprover, blodpåsar, cellprover med mera) skickas mellan regionerna för vidare analys.
Intern identifierare: UPPH2024-00024
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd