Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Livsmedel färsk Frukt och Grönt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Håbo, Håbo kommun.
Nuts-kodSE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar inköp och leverans av färsk frukt och grönt till kommunens samtliga verksamheter, framför allt till skola, förskola och äldreboenden. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till 1 + 1 års förlängning. Kommunikation ska ske på svenska språket.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.