259424-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Tekniska konsulttjänster - Brandkonsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulttjänster - Brandkonsulter
BeskrivningRamavtal avseende projekteringskonsulter inom brandskydd vid mindre och/eller större om- och nybyggnationer av hyresrätter och/eller kontorsytor. Uppdragen kan omfatta projektidé, projektering, systemhandling, brandskyddsbeskrivningar till förfrågningsunderlag, bygghandling till entreprenadkontrakt, ändringar i PM under kontraktstiden för entreprenaden mm. Beställaren avser att teckna ramavtal med tre (3) konsulter (under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav).
Intern identifierareSI 2025/54
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000