25950-2019 - ResultatSverige-Linköping: Luftfilter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Luftfilter
Referensnummer: SPF2018-028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42514310 Luftfilter
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialfastigheter Sverige AB med dotterbolag köper uppskattningsvis ca 10 000 filtermoduler per år till ca 1 500 ventilationssystem. Årsvolymen har varit ca 2 MSEK de senaste åren.
Vi förväntar oss att ni som leverantör tillsammans med beställaren ska samverka för att uppnå en god inomhusmiljö genom att leverera luftfilter av god kvalitet till optimal kostnad, vidareutveckla luftfilter och arbetsmetoder samt vidareutbilda vår personal inom området.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42512000 Installationer för luftkonditionering, 42520000 Ventilationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen