259535-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Effektutvärdering av Socialfondsprogrammet
Referensnummer: 2018/00275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska ESF-rådet inbjuder till anbudsgivning avseende Effektutvärdering av Socialfondsprogrammet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska ESF-rådet ska under programperioden 2014-2020 genomföra en utvärdering av Socialfondsprogrammets effekter och effektivitet. Det sker i enlighet med den av övervakningskommittén beslutade utvärderingsplanen för Socialfonden.
Utvärderingen av Socialfondsprogrammet i Sverige 2014-2020 har två huvudsyften. Den ska dels bedöma vad satsningen lett till, utifrån ett ansvarsutkrävande perspektiv, dels bidra med ett lärande genom att analysera varför vissa resultat nås till skillnad från andra. Mer specifikt ska leverantören belysa de kriterier och frågor som framgår i upphandlingsdokumentet, med ett särskilt fokus på insatsernas måluppfyllelse, effekter och deras effektivitet.