Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av Natura 2000-området Lid, en slåtteräng i Kramfors
Referensnummer: 512-1357-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenören skall sköta och vårda Lid slåtteräng. Ängen är på 0.8 hektar och ligger nära Ullånger nära E4:an. I arbetet ingår att på traditionellt sätt slå och räfsa ängen och torka en del av gräset på hässja. I arbete ingår också att försöka stävja spridningen av lupiner i området. Området är privatägt och kontakt ska hållas med markägaren. Under slåttern ska man undvika att slå ner gentianor som är sällsynta och särskilt värda att bevara.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen