Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samhällsbetalda resor
Referensnummer: UH-2018-270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå Kommun har behov av samhällsbetalda resor. Inom Kommunen finns det utfärdat 3 500 färdtjänsttillstånd samt ca 400 elever som har rätt till skolskjuts med särskild kollektivtrafik. Utöver detta så har Skellefteå Kommun även ett behov av Verksamhetsresor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen