259561-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skötsel i 13 naturreservat i Höga Kusten
Referensnummer: 512-1205-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av skötsel i 13 naturreservat i Höga Kusten. Gemensamt för dessa 13 reservat är att ge allmänheten möjlighet till naturupplevelser. Därför finns det stigar, skyltar, rastplatser m.m. som underlättar besöken i reservaten. Entreprenörens övergripande uppgift är att underhålla dessa anordningar. Reservaten är indelade i fem geografiska upphandlingsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 90500000 Avfallstjänster, 90700000 Miljötjänster, 90900000 Städning och renhållning, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen