Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT/CAD-samordning
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SGA Fastigheter AB har fått i uppdrag av Stockholms stad att utreda samt att genomföra analys kring hur Ericsson Globe kan moderniseras. Om projektet beslutas genomföras behövs IT- och CAD-samordning för genomförandet.
SGA Fastigheter avser därför teckna ramavtal med en leverantör som erbjuder både IT- och CAD-samordning. SGA Fastigheter kan inte garantera någon omfattning utan detta styrs av behovet inom projektet där det dock är sannolikt att det kommer att omfatta ca. 30 % av en heltid per roll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen