259579-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Städning av skolor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning Sandagymnasiet
Referensnummer: 17/341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919300 Städning av skolor
II.1.4.
Kort beskrivning
Städning av Sandagymnasiet.
Inledning.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende städning av Sanda Utbildningscentrums lokaler i Huskvarna.
Sanda Utbildningscentrum rymmer både idrottshögstadium årskurs 7-9, grundsärskola, gymnasiesärskola samt gymnasium med inriktning idrott.
Omfattning.
Total yta som skall städas i dagsläget i skolbyggnaden är ca 14 816 m2.
I entreprenaden ingår förutom daglig/ kontinuerlig städning, årlig golvvård av befintliga golv, årlig storstädning samt årlig fönsterputsning. Antal fönster som ska putsas är ca. 1 900 tvåsidiga varav ca. 400 är öppningsbara. Husdelarna på skolan är upp till fyra våningar höga så tillgång till liftar krävs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Total yta som skall städas i dagsläget i skolbyggnaden är ca. 14 816 m2.
I entreprenaden ingår förutom daglig/ kontinuerlig städning, årlig golvvård av befintliga golv, årlig storstädning samt årlig fönsterputsning. Antal fönster som ska putsas är ca 1 900 tvåsidiga varav ca. 400 är öppningsbara. Husdelarna på skolan är upp till fyra våningar höga så tillgång till liftar krävs.
Målsättningen för städningen är att- uppfylla verksamhetens krav och bidra till en god och trivsam arbetsmiljö för såväl personal som elever. - vara till för att vårda lokalerna och dess inredning. - säkras genom ett systematiskt kvalitetssäkringssystem som skall sporra såväl beställare som leverantör att utveckla städmetoder och andra åtgärder som kan medverka till att höja städstandarden. - utföras på ett professionellt sätt där det bäst behövs och vara flexibel efter verksamhetens eventuella förändring.