Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skötsel i naturreservat och fornvårdsområden kring Viksjö/Habborn
Referensnummer: 512-1468-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen avser nu att upphandla skötselåtgärder i naturreservaten Västanåfallet, Älgberget-Björnberget och Vällingsjö urskog. Samt fornvårdsområdena Häxberget och Broberget. I naturreservaten finns anordningar. Entreprenörens övergripande uppgift är att underhålla dessa anordningar. I Älgberget-Björnberget ska också slåtter genomföras. Fornvårdobjekten ska översynas, slyröjas och hållas städade och fina för allmänheten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45421000 Snickeriarbeten, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen