259589-2022 - PlaneringSverige-Karlskrona: Reparation och underhåll
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll för låg- och högspänningsställverk
Referensnummer: RB2022-0042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser underhåll för låg- och högspänningsställverk (över 400V) och dess tillhörande styr- och övervakningssystem inom Regionens fastighetsbestånd enligt beskrivning i detta förfrågningsunderlag. Även mindre utvecklings- och underhållsarbete ingår, samt jourservice som sker på avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31214000 Ställverk, 50000000 Reparation och underhåll, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen