259618-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation av fartyg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varvsarbeten - Livstidsförlängning fartygen Solöga och Vindöga
Referensnummer: TN-2018-1497
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50241100 Reparation av fartyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting äger genom Waxholmsbolaget Ångfartyg Ab (WÅAB) fartygen Solöga och Vindöga. De levererades till WÅAB 1978. Syftet var trafikuppdrag året runt i Stockholms Skärgård.
16.5.2018 Fattades genomförande beslut reinvestering i fartygen Solöga och Vindöga. Upphandlingens syfte och mål är att modernisera och förlänga livstiden för Solöga och Vindöga, så att de kan gå i trafik fram till 2030.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förhandlat förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
Upphandlingen annonserades i Tendsign den 3 oktober 2018 och sista dag för att inkomma med anbud var den 8 november 2018.
Fyra (4) anbud inkom varav samtliga uppfyllde kraven.
Efter utvärdering har anbud från Swede Ship Marine Aktiebolag, org. nr:5565-396909 erhållit lägst pris.
Avtalets värde är på 22 878 475 SEK exkl. mervärdesskatt.