259737-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Kringtjänster för landtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: KS 2022/0154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63710000 Kringtjänster för landtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende flyttjänster inom Lunds kommun
Översiktlig beskrivning av uppdraget och avtalsområde
Uppdraget avser hela Lunds kommuns behov av flyttjänster.
Flyttjänsterna består i huvudsak av kontorsflyttar samt flytt av skolor, bohag, bibliotek och arkiv inklusive lastning och lossning på respektive plats.Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”.
För avrop med estimerat värde upp till 75 000 SEK tillämpas rangordning. För avrop med estimat som överstiger 75 000 SEK tillämpas förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lunds kommun anlitar ibland kommunens Markentreprenad vid mån av utrymme för mindre flyttuppdrag. Antalet uppdrag och summorna förenade med dessa interna uppdrag anser kommunen vara försumliga men bör ändå nämnas.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2022-06-10 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Omfattning
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa tjänster från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Avrop från ramavtalet avser flyttjänster med de kringtjänster som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler avseende Lunds kommuns ramavtal uppgår till 10 MSEK.
Beställaren garanterar inga volymer.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.
Avtalstid
Ramavtalet gäller från och med 2022-09-10 till och med 2024-09-09. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga ramavtalet med 1 + 1 år dvs. maximalt till och med 2026-09-09. Beställaren ska senast tre (3) månader före respektive avtalsperiods utgång lämna skriftligt besked om man inte önskar förlänga ramavtalet. I annat fall förlängs ramavtalet automatiskt med ett (1) år i taget. Vid utgången av fyraårsperioden upphör ramavtalet automatiskt att gälla utan föregående uppsägning. Om upphandlingen blir föremål för överprövning som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.