259780-2020 - ResultatSverige-Malmö: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt leverantörsägt flatgods
Referensnummer: STK-2019-1210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvättjänsten omfattar cirkulationstvätt av leverantörsägt flatgods. Upphandlingen ska leda till ett kommunövergripande ramavtal. Avrop sker vid behov i beställarens e-handelssystem
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen