259790-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd Personalplanering
Referensnummer: IN-IN23-0196
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar IT-system som avser Personalplanering inom Region Sörmland, Hälso- och sjukvården . Systemet ska visa tillgången på personalresurser både på övergripande och enhetsnivå inom Regionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ett nytt IT-system som avser Personalplanering.
Omfattning
Upphandlingen avser avtal avseende köp av tjänst i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.Benämns vidare som Avtal.
Upphandling omfattar IT-system som avser Personalplanering inom Region Sörmland, Hälso- och sjukvården . Systemet ska visa tillgången på personalresurser både på övergripande och enhetsnivå inom Regionen. Systemet ska vidare kunna användas i uppföljningssyfte med avseende på faktiska tillgången på personal, övertid, frånvaro och produktion.
Syftet med systemet är för att på bästa sätt optimera personaltillgången samt skapa en samsyn.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 8 MSEK.
Uppgifterna baseras på en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvärdet i ramavtalet är 10 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.