259834-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor och växtservice
Referensnummer: SU FV-4297-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser två avtalsområden, Blommor och Växtservice.
Anbudsområdet Blommor utgörs dels av blomsterarrangemang för dekoration och utsmyckning av lokaler vid olika evenemang, och dels snittblommor i buketter, blommande växter, krukväxter samt begravningsbinderier och kondoleansblommor.
Anbudsområdet Växtservice avser ramavtal för funktionslösningar inkl. bl.a. hyra och skötsel av större växter till allmänna ytor som korridorer, enskilda kontorsutrymmen och kontorslandskap.
Inbjudan till upphandling
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad SU, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende ramavtal för Blommor och Växtservice.
Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av SU:s samtliga institutioner och motsvarande, i fortsättningen kallade beställare, B.
Upphandlande myndighet
Stockholms universitetOrganisationsnummer: 202100-3062106 91 Stockholm
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03121200 Snittblommor, 39200000 Inredning, 79932000 Inredningsdesign, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen