259844-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: MB-2022-93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun avser upphandla "Arkitekttjänster" enligt upphandlingsdokumenten.
Avsikten med upphandlingen är att teckna ett ramavtal för olika typer av fysisk planering.
Tjänsten ska betraktas som avropstjänst med villkoren i ramavtalet som grund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragens storlek varierar, men omfattar i huvudsak mindre uppdrag och/eller uppdrag som kräver en snabb handläggning och korta inställelsetider.
Uppskattad tid per år varierar, ca 500-1200 timmar. Inga volymer garanteras. Detta är endast en prognos, eventuellt kan timmar tillkomma eller avgå samt kan variera mellan avtalsåren. Konsulten kommer ha diverse arbetsuppgifter, så som fördjupande översiktsplaner, detaljplaner mm.