259854-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Datortjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helhetsdrift IT
Referensnummer: 2020-0006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72500000 Datortjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose ISF:s behov av IT-driftstjänster.
Målet är att ha en väl fungerande IT-drift som ger en känsla hos medarbetarna av att IT-funktionerna fungerar snabbt, smidigt och utan avbrott avseende både kontors-IT och ISF:s statistikservrar.
Upphandlingen omfattar följande tjänsteområden:
— Datacentertjänster
— Klienttjänster och programvaruinstallationer
— Nätverk och kommunikation
— Personal på plats (vid enstaka tillfällen och vid behov)
— Service Desk
— Service Management
— Konsulttjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av en leverantör för helhetsdrift av IT
Observera att avtalet avser 36 månader med option för förlängning upp till 24 månader