Borås Elnät AB avser att under 2017-2019 bygga en ny 130/10 kV station benämnd Kyllared.
Omfattning:
Denna totalentreprenad omfattar allt arbete och material för att uppföra ny station Kyllared samt kompletteringsarbeten i Borås Elnäts stationer Sjöbo och Sobacken.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information:
"Kyllared, Ny 130/10 kV station".